21 Aralık 2012 Cuma

Günü Fırsata Çevirmek... ( The best marketing tool is the meaning of the day )


Aylardır Dünya’nın gündeminde yer alan “ 21 Aralık ” söylentisi bir çok yaratıcı çalışmanın da aslında ilham kaynağı oldu. Kıyametin kopacağına inananlar bir tarafa dursun, işin ticari ve ekonomik boyutu, farklı meslek gruplarına yaradı.

Ülkemizde kıyametten zarar görmeyecek olduğu düşünülen İzmir’in Şirince köyü haftalardır bugüne ve öncesindeki birkaç güne hazırlanıyordu. Restoranlarda güne özel menüler hazırlandı. Çarşı esnaf günün anlam ve önemini belirten özel t-shirt, kupa, yastık kılıfı vs gibi hediyelik eşyalar üretti. Ev erkanları, yeterli gelmeyeceği düşünülen konaklama alanlarına destek vermek ve para kazanabilmek adına evlerini düzenleyerek  yeni konakhaneler oluşturdu. Hal böyle iken bölge, hayal bile edemeyeceği bir gelir aracı buldu.

Sadece Şirince sakinlerine yaramadı tabi bu. Haber kanalları bahsedecek yeni bir konu bulmuş oldu. Karikatüristler coştu. Ve bugün, bugünü reklam aracı olarak kullanan zekalar konuştu. Yeşil Efe, Yeni rakı ve Efes hazırladıkları reklam çalışmasıyla benden ve eminim ki bir çok kesimden takdir aldı ve almaya da devam ediyor.

Önemli olanın, firmanın iç yapısından, ürettiği ürününden sadece yola çıkarak hareket etmek değil, çoğunluğun o gün dikkat ettiği, gündeminde olan konulardan beslenerek “nabza şerbet dökebilmek” olduğunu anlamak gerektiğini unutmamak gerekiyor.Hiç yorum yok: